Splitski Hajduk osigurao jesensko prvenstvo

U 17. kolu SuperSport HNL splitski Hajduk pokazao je svoje umijeće i dominaciju u fantastičnoj 3-0 pobjedi protiv Gorice. Ovom pobjedom ne samo da su zacementirali mjesto na vrhu, nego su im donijeli i prestižnu titulu ”jesenskog prvaka” na koju su Splićani čekali 19 godina.

Hajduk je od samog početka potvrdio svoj autoritet na terenu i pokazao želju za uspjehom ove sezone. Trenutak odluke dogodio se u 20. minuti, kada je Šarlija preciznim udarcem iskosa pogodio Livaju na desnoj strani. Livaja je spretnim manevrima stvorio prostor za ubačaj koji je Dajak spretno pospremio u mrežu.

Gromoglasno klicanje vatrene poljudske publike obilježilo je početak nezaboravne noći za domaću momčad. Kako je utakmica odmicala, Gorica je s mukom obuzdavala bespoštedne napade Hajduka. Prijelomni trenutak dogodio se u 64. minuti kada je vratar Gorice Banić ostao bez reakcije. Nakon što je Banić krivo procijenio Dajakov ubačaj iz slobodnog udarca, Žaper je spretnim udarcem glavom pretvorio Banićevu pogrešku i povećao vodstvo Hajduka na 2:0.

Atmosfera na Poljudu bila je na vrhuncu jer su navijači naslutili da se bliži dugo očekivana pobjeda. Sahiti je zapečatio sudbinu Gorice u 69. minuti, a domaći su nastavili nemilosrdno pritiskati. Savršena duga lopta Kalika pala je do Sahitija koji je pozorno promatrao Banićeve nepotrebne akcije izvan šesnaesterca.

Hajduk i Osijek odigrali su neriješeno u utakmici u prosincu 2021. godine

Pobjednički pogodak na utakmici postigao je Sahiti preciznim udarcem glavom, što je oduševilo poljudske navijače. Zanimljivo, obično pouzdani vratar Gorice Banić izostao je s reakcijom, ali njegova rijetka pogreška odigrala je odlučujuću ulogu u udobnoj pobjedi Hajduka.

Hrvatski vratar izdržao je teško poslijepodne dok se nosio s posljedicama pogrešne procjene koja je na kraju skupo koštala momčad. Ovom pobjedom splitski Hajduk seže na vrh SuperSport HNL sa 39 bodova. Sada imaju sedam bodova prednosti u odnosu na drugoplasiranu Rijeku, koja je prethodno remizirala s Osijekom bez golova.

S još dva kola do kraja prve polusezone, Hajduk može uživati u slavu jesenskog prvaka. Ovo je značajno postignuće nakon gotovo 20 godina iščekivanja. Gorica je trenutno na četvrtom mjestu s 26 bodova i još uvijek drži respektabilnu poziciju unatoč kiksu od Hajduka.

Odigravši dvije utakmice više od trećeplasiranog Dinama, Gorica je i dalje jak konkurent i ciljat će na daljnji pomak na tablici u sljedećem kolu. Splićanima je ova pobjeda više od tri boda koja su zaslužili toga dana. Predstavlja povratak nogometne tradicije iza koje stoji godina čežnje.

Jesenski naslov prvaka nije samo potvrda Hajdukovog umijeća na terenu, već i priznanje upornosti, odlučnosti i hrabrosti splitskih igrača. Kako se približavaju zimski praznici, Splićani se nadaju da će uživati u vrhunskoj slavi i pobjedničkom završetku sezone.