Zagreb BOOKSA: Svemir okružen morem Anele Borčić

Anela Borčić svestrana je i iznimno aktivna žena – pjesnikinja, spisateljica, fotografkinja amaterka, ravnateljica osnovne škole, majka i supruga, voditeljica brojnih kulturnih projekata, Višanka. Dosad je objavila zbirku pjesama (Blaženstvo trenutka), roman (Garbin, zao vjetar kojeg su popratite brojne pohvale kritike i čitateljske publike) te zbirku pripovjedaka (Kuća Pupuletovih). Njezina je glavna pjesnička i prozna tema otok i to ne samo kao fizički prostor već prije kao stanje uma. Za one koji na otok dolaze rijetko, ostanu kratko i odu, otok je gotovo magično mjesto. Onima koji na njemu žive kroz sve sezone, otok je nešto posve drugo.

Osim književnošću, Anela Borčić bavi se i fotografijom, ravnateljica je osnovne škole, pokretačica brojnih kulturnih projekata, majka, supruga i Višanka koja se na svoj otok, ili kako ga naziva, svemir okružen morem, nakon studija u Zagrebu vratila namjerno i ‘s predumišljajem’. U njezinom književnom (i ne samo književnom) radu ljubav i privrženost otoku nisu upitni, kao što nije upitna ni njezina sklonost kritičkom pristupu svemu onome što čini život na otoku.

Osim knjige ‘Kuća Pupuletovih’, voditeljica tribine Miljenka Buljević s Anelom Borčić porazgovarat će i o temama poput (de)mistifikacije otočkog života, kontrasta ljepote, snage i dobrote  s jedne te pohlepe, zlopamćenja i sapretanosti u snažne emocije s druge strane, otočkih čud(es)nosti, vječnog straha da ne pobjegne zadnji trajekt i skoro jednako vječne dileme koja je otočka pogača bolja, igranja s jezikom i ‘viskom cokavstinom’. Ukratko, proći će se kroz puno zanimljivih, a ‘kontinentalcima’ često i pomalo egzotičnih tema.

Odgovori